۸ مهر ۱۴۰۲

نامه سرگشاده گروهی از سازمان های مردم نهاد ایران

به نام خدا

نامه سرگشاده گروهی از سازمان های مردم نهاد ایران

به ایرانیان مقیم خارج از کشور درباره تحریم های یکجانبه و غیر انسانی آمریکا

صدای مردم ایران در جامعه جهانی باشید

ایرانیان ارجمند مقیم خارج از کشور

طناب تحریم های  های یکجانبه و غیر انسانی آمریکا گلوی تک تک ایرانیان را می فشارد. این اقدامات در شرایط شیوع همه گیر بیمار کرونا فشاری مضاعف بر مردم ایران به خصوص اقشار آسیب پذیر در حوزه سلامت و اقتصاد است.  دایره این تحریم ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی با چنان شدتی تنگ شده است که  آمریکا در اقدامی غیر انسانی حتی از خرید واکسن آنفولانزا نیز برای مردم ایران نیز به شکل غیر انسانی جلوگیری می نماید.

خزانه داری آمریکا با ادعای اینکه دارو و تجهیزات پزشکی  مشمول تحریم های یک جانبه آمریکا نیست، صرفا تلاش دارد بر روی فجایع غیر انسانی ناشی از جلوگیری  از خرید دارو و تجهیزات پزشکی  توسط دولت ایران را سرپوش بگذارد.

حقیقت آن است آمریکا با تهدید کلیه مبادی درآمدها و انتقال پول توسط دولت ایران برای خرید کالاها و مایحتاج ضروری  ازجمله دارو عملا مردم ایران را از دسترسی به دارو ها و تجهیزات پزشکی حیاتی محروم می نماید. اولین قربانیان این قبیل اقدامات بیماران دیر درمان، کودکان  و سالخوردگان هستند.

سازمان های مردم نهاد ایرانی از شما ایرانیان مقیم خارج از کشور در خواست دارند با افشای این سیاست ناجوانمردانه و غیر انسانی  امریکا به کمک هموطنان خود در ایران بشتابید. سکوت دولت های اروپایی  و نهایت اظهار تاسف از اقدامات یکجانبه آمریکا  با توجه به اطلاع دقیقی که از عوارض این تحریم ها برای مردم ایران دارد نه توجیه انسانی دارد و نه با مقررات و قوانین بین الملی  و مبانی حقوق بشر قابل توجیه است.

سلطه تفکر “ترامپیسم ” بر اقتصاد جهانی دستاورد های ملل دنیا را در حوزه های اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و حقوق بین الملل تهدید می نماید. این دکترین نژاد پرست که یکی از اهداف خود را متزلزل نمودن ارکان بین المللی ارتباط دولت ها  و سازمان های بین المللی آنها مانند سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی قرار داده وشکاف بین مردم و جامعه مدنی را با هجمه های رسانه ای  انتشار اخبار نادرست  عمق می بخشد.

هموطنان ارجمند مقیم خارج از کشور

صدای هموطنان خود در هر کشوی که ساکن هستید باشید. تحریم های یکجانبه و غیر انسانی امریکا تهدید سلامت تک تک ایرانیان را نشانه رفته است. جان بیماران خاص و دیردرمان، جان سالخوردگانی که  نمی توانند به انواع و اقسام دارو های مورد نیاز خود  دست یابند در مخاطره است. جان زنان و کودکان نیازمند دارو های خاص به شدت در مخاطره است. دولت ایران مانند دیگر دولت های جهان در شرایط همه گیری کرونا نیازمند تجهیزات پزشکی و دارو برای مهار این بیماری مرگبار است. محرومیت ایران از دسترسی به این تجهیزات و دارو ها که پیوستگی مهمی با تحریم های نفتی ایران نیز دارد، می تواند فجایع انسانی را ببار آورد که بدنامی  آن از دامن آمریکا و حامیان سیاست های غیر انسانی  ترامپ  پاک شدنی نخواهد بود.

هموطنان عزیز مقیم خارج از کشور

این محدودیت های غیر انسانی در شرایط شیوع کرونا جان پزشکان و پرستاران و فعالین حوزه سلامت را نیز به طور جدی در مخاطره قرار می دهد. یکی ازعوارض بسیار مهم تحریم های دارویی محروم شدن بیماران دیر درمان ( دیابت ، فشار خون ، سرطان، هموفیلی ، تالاسمی ، دیالیزی ، ام اس، بیماران با مشکل پیوندی عضو، بیماران پروانه ای، بیماران SMA، بیماران CF، انواع بیماری های نادر و بیماران نیازمند به انواع خدمات توانبخشی ) از مدیریت بیماری در منزل و در مسیر زندگی عادی و بستری شدن آنها در بیمارستانها را به دنبال خواهد داشت. کادر درمان بافشار مضاعف کرونا در سایه بار این بیماری ها نیز هر روز فرسوده و فرسوده تر خواهد شد.

ما از ایرانیان مقیم خارج از کشور دعوت می نماییم:

هموطنان خود را در این شرایط دشواربا کمک رسانه های رسمی و شبکه های اجتماعی  با روش های مصاحبه، یاداشت ، فیلم کوتاه، نامه به مسئولین بین المللی و سران کشور ها، کمپین ها و حتی نشست های  اعتراضی در ظرفیت پروتکل های حفاظتی یاری نمایید. ما شما را دعوت می نمائیم  صدای مردم ایران علیه تحریم های یکجانبه آمریکا علیه مردم ایران در جامعه جهانی باشید.

امضاء سازمان های مردم نهاد

 

طراحی سایت: امیدواران هاست